Prof. dr. sc. Nikola Mirošević rodio se u Blatu 1943., gdje je završio osnovnu školu; srednju je poljoprivrednu školu završio u Kaštelima. Diplomirao je na Poljoprivrednom fakultetu u Zagrebu na kojemu je stekao akademski stupanj magistra i doktora znanosti, a specijalizirao je u Francuskoj te studijski putovao diljem vinogradarskog svijeta. Predstojnik Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo Agronomskoga fakulteta Sveučili šta u Zagrebu bio je od 1987. do 2003. Na dodiplomskim i poslijediplomskim studijima nositelj je ili suradnik na mnogim nastavnim kolegijima, odnosno modulima (Ampelografija, Vinogradarstvo, Lozno rasadničarstvo, Kultivar kao čimbenik kakvoće vina, Specifičnosti znanstvenih istraživanja u ampelografiji, Suvremenosti vinogradarske proizvodnje i dr.). Bio je voditelj ili član povjerenstva za ocjenu i obranu više od 150 diplomskih, dvadesetak magistarskih i doktorskih radova. Njegova glavna znanstvenoistraživačka aktivnost je biološka i tehnološka valorizacija autohtonih i introduciranih kultivara vinove loze, ali i drugi problemi vezani za uspješnost uzgoja i eksploataciju loze, s posebnim osvrtom na razmnožavanje, rasadničarstvo i osnivanje novih vinograda. Bio je nositelj znanstvenih i stručnih projekata. Sam ili u suautorstvu napisao je 70 znanstvenih i 110 stručnih radova, više od 120 znanstvenih i stručnih studija i elaborata, osvrta i ekspertiza te sveučili šni udžbenik Vinogradarstvo (1993., 1996.), internu skriptu Specijalno vinogradarstvo (Ampelografija – 1984.), Ampelografski atlas (sa Z. Turković – 2003.), autorske priloge u drugim udžbenicima, monografijama i prigodnim publikacijama te knjigu eseja Šetnja vinorodnom domovinom (2003.).
Pripada mu velika zasluga za pokretanje inicijative i osmišljavanje revitalizacije znanstveno-nastavnog pokušališta “Jazbina” Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Obnašao je i obnaša mnoge dužnosti u znanstvenim i nastavnim odborima i povjerenstvima na Fakultetu i Sveučilištu, te u domaćim i inozemnim znanstvenim i stručnim vladinim i nevladinim društvima i tijelima. Važna je njegova suradnja s tvrtkama proizvođačima grožđa i vina te strukovnim udrugama i mjerodavnim službama županija i općina. Aktivno je sudjelovao u organiziranju izložbi vina (Vino u Hrvata, Vinovita i dr.), a treba istaknuti autorstvo izložbe Hrvatsko vinogradarstvo i vinarstvo u pisanoj riječi i Hrvatske poljoprivredne tiskovine u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Surađuje u dokumentarnim, informativnim i stručnim radijskim i televizijskim emisijama te u stručnim, dnevnim i tjednim tiskovinama stručnim prilozima i osvrtima. Bio je članom u uređivačkim odborima znanstvenih i stručnih časopisa, a sada je glavni urednik hrvatskoga stručnog časopisa Vinski krug; suradnik je u Hrvatskoj enciklopediji.
Dobitnik je Državne nagrade za znanstveni rad (2000.), Nagrade za životno djelo Udruge dalmatinskih vinogradara i vinara i Zadružnog saveza Dalmacije (2002.), Priznanja udruge vinogradara i vinara “Vinum Croaticum” (2003.) i mnogih drugih.